Chcesz pomóc wyszukiwarkom zrozumieć, czym zajmuje się Twój biznes i poprawić SEO? Nie osiągniesz tego celu bez przejrzystej sitemapy. Dowiedz się tutaj, jak stworzyć sitemapę dla Twojego sklepu PrestaShop bez żadnych komplikacji, a następnie połączyć ją z Google Search Console.

Jak stworzyć Sitemap w PrestaShop 1.7

Sitemap jest plikiem, który jest potrzebny do przyspieszenia indeksowania Twojej strony przez wyszukiwarki. Jest to w zasadzie plik XML, który wymienia wszystkie produkty i strony sklepu internetowego. Kiedy wyszukiwarki natrafią na ten plik, mogą łatwo i skutecznie indeksować wszystkie strony witryny. Następnie, produkty na tych stronach mogą być wyświetlane w wynikach wyszukiwania, gdy użytkownik wykona zapytanie.

Aby stworzyć sitemap w PrestaShop 1.7, musisz zainstalować i skonfigurować specjalny moduł Google Sitemap. Jest to narzędzie, które pomaga zbudować mapę Twojego sklepu i aktualizować ją po tym.

Moduł dla swojego sklepu PrestaShop 1.7 możesz pobrać z GitHub.

Pamiętaj, że po pobraniu nazwa folderu powinna odpowiadać nazwie modułu: gsitemap.

Przyjrzyjmy się zatem tworzeniu sitemapy. Musisz otworzyć panel administracyjny i przejść do Moduły ➜ Moduły i usługi. W pasku wyszukiwania należy wpisać słowo kluczowe gsitemap:

Strona konfiguracyjna posiada szereg ustawień, jak widać na poniższym zrzucie ekranu:

Tutaj zaznaczamy kategorie, które nie będą uwzględniane w sitemapie. Zalecamy nie uwzględniać strony autoryzacyjnej, koszyka, strony osobistej, historii zamówień i innych, gdzie dla każdego odwiedzającego pod tym samym adresem wyświetlane są te same informacje. Poza tym nie musisz uwzględniać w sitemapie stron serwisowych takich jak strona 404.

Po upewnieniu się, że przejrzałeś wszystkie pola wyboru, powinieneś rozpocząć generowanie pliku klikając na przycisk Generate Sitemap.

Po wykonaniu tej czynności zostanie podany adres sitemapy. Przykładowo może to być http://presta/1_index_sitemap.xml.

Zapisz ten adres URL na swoim koncie Google Search Console oraz robots.txt. Moduł pokaże Ci rozmiar pliku i liczbę zaindeksowanych stron. Nie zapomnij o regularnej aktualizacji pliku, aby systemy wyszukiwania mogły dokonać pełnej indeksacji strony.

Ostatni blok strony konfiguracyjnej zawiera link do crona. Dobra sitemapa to regularnie aktualizowana sitemapa. Jeśli nie czujesz się gotowy na ciągłe naciskanie przycisku Aktualizuj plik sitemapy, być może chciałbyś, aby Twój serwer robił to za Ciebie. Utwórz zadanie cron z wykorzystaniem tego adresu URL i nie zawracaj sobie już tym głowy.

Jeśli nie wiesz, co to jest zadanie cron, możesz skonsultować się z dostawcą usług hostingowych

Jak dodać Sitemap do Google Search Console

Wygenerowałeś pliki sitemapy zgodnie z powyższym poradnikiem. I co dalej? Teraz musisz dodać plik sitemap do Google Search Console, aby poinformować wyszukiwarkę o stronie. Aby to zrobić, należy wykonać poniższe kroki.

Krok 1. Po pierwsze, należy zalogować się do Google Search Console.

Korzystamy z prefiksu adresu URL. Czyli tutaj wpisujemy adres url strony i klikamy na Continue.

Krok 2. Należy pobrać plik HTML i dodać go do swojej strony. Z pomocą ftp-managera możesz skorzystać np. z menedżera plików w swoim hoster-panelu. Musisz dodać ten plik html do głównego katalogu swojej strony.

powinno pojawić się wiadomość potwierdzająca 

Krok 3.Zaloguj się na swoje konto Google Search Console i wybierz zakładkę Sitemaps.

Mamy już wygenerowane pliki sitemap. Przejdź więc do panelu administracyjnego swojej strony i sprawdź je.

Teraz dodajmy adresy URL sitemaps w Google Search Console.

Zakończenie

Teraz Google jest w stanie zobaczyć Twoją stronę znacznie lepiej. Dobra robota! Sitemap jest koniecznością dla każdego biznesu online, który chce mieć ulepszone SEO. Jeśli masz jakieś pytania, nie krępuj się zostawić je w komentarzach poniżej. Jesteśmy tutaj, aby Ci pomóc.

Szukasz wysokiej jakości rozwiązania PrestaShop? Znajdź odpowiednie w sklepie pluginisle. 

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
Loading...